Francie dodá Iráku dělostřelecké zbraně, aby podpořila Bagdád v boji proti takzvanému Islámskému státu (IS). Oznámil to dnes francouzský prezident François Hollande. Současně vyloučil nasazení francouzských pozemních jednotek v zemi. Hollande před novináři neupřesnil, jaké dělostřelecké prostředky Francie poskytne. Nicméně dodal, že se tak stane příští měsíc.

„Francie zajistí posílení irácké armády a dodá jí dělostřelecké zbraně. Budou dodány příští měsíc, v srpnu,“ řekl prezident po jednání bezpečnostní rady v Elysejském paláci.

Po útoku v Nice v minulém týdnu s 84 mrtvými dala Francie najevo, že posílí boj proti IS. Samo teroristické hnutí se sice k tomuto útoku přihlásilo, vyšetřovatelé nicméně dosud nenalezli důkazy svědčící o přímém spojení mezi IS a zradikalizovaným Tunisanem, který na promenádě v Nice najel nákladním autem do davu.

Hollande dnes ujistil, že ministr vnitra Bernard Cazeneuve má jeho důvěru, ačkoliv mu některé strany, zejména Národní fronta a komunisté, vyčítají nedostatečné zajištění oslav státního svátku 14. července v Nice. Prezident současně ujistil, že bude se vší otevřeností objasněna celá pravda o okolnostech atentátu.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner