Paříž 6. května – Francouzský prezident François Hollande v sobotu slíbil, že hackerské útoky na štáb centristického kandidáta na prezidenta Emmanuela Macrona nezůstanou bez odpovědi. Vyjádřil se tak po návštěvě výstavy Poklady islámu v Africe v Institutu arabského světa v Paříži, kde byl v doprovodu marockého krále Muhammada VI.

„Věděli jsme, že takováto rizika budou v průběhu prezidentské kampaně, protože se to stalo i jinde. Nic nezůstane bez odezvy,“ řekl Hollande agentuře AFP.

Na rozdíl od týmu Macronova hnutí Vpřed! Hollande ale nevidí v hackerském útoku pokus o nějakou „destabilizaci“. „Nevidím v tom vůbec nic,“ řekl. Zdůraznil nicméně, že pokud byla z e-mailových účtů členů Macronova štábu skutečně ukradena data, bude záležitost vyšetřována.

Prezident dodal, že úřady jsou ve střehu a v pohotovosti od té doby, co k podobným útokům došlo.

Uniklé dokumenty, jejichž množství zabírá devět gigabitů obsahu, podle Macronova štábu pouze vypovídají o běžném chodu prezidentské kampaně. Problémem ale podle něj je, že prává data jsou na sociálních sítích míchána s falešnými dokumenty, aby vyvolaly pochyby a dezinformace.

Kvůli zákazu politické agitace, který platí s ukončením kampaně od půlnoci z pátku na sobotu až do konce hlasování dnes ve 20:00, zakázaly úřady sdělovacím prostředkům zveřejňovat podrobnosti o uniklých dokumentech.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner