Jako vůbec první francouzská hlava státu od nástupu kubánských komunistů k moci zavítá v pondělí do Havany François Hollande. Během setkání s kubánským lídrem Raúlem Castrem bude podle diplomatů řeč o politickém vývoji v zemi či o posílení francouzských investic do zbídačené kubánské ekonomiky. Návštěva šéfa Elysejského paláce je vedle pozvolného sbližování vztahů karibské země se Spojenými státy vnímána jako další krok Kuby směrem z mezinárodní izolace.
Francie patří v rámci EU vedle Španělska mezi země s tradičně vstřícnějším přístupem ke komunistické vládě Kuby a zejména levicová část francouzských politiků opakovaně vyzývá ke zrušení amerického obchodního embarga. Navzdory dřívějšímu nesouhlasu Washingtonu na ostrově Paříž dlouhodobě investuje a Kuba má kvůli nedostatku peněz ve své ekonomice enormní zájem o příchod dalších francouzských společností.
Podle kubánského velvyslance ve Francii Héctora Igarzy bude zásadním tématem Hollandeovy návštěvy právě posílení obchodní spolupráce obou zemí. Havana by podle něj chtěla nasměrovat peníze z Francie do klíčových sektorů, jako je zemědělství, potravinářský průmysl či doprava, zájem má však i o rozvoj obnovitelných zdrojů energie či biotechnologie.
Kubánský parlament loni schválil nový zákon, kterým chce přilákat do země zahraniční investice. Země rovněž učinila některé reformy, jako bylo částečné povolení soukromého podnikání, a mírným uvolněním tuhé státní regulace hospodářství se snaží zlepšit situaci, kdy vláda nemá na výplaty státních zaměstnanců a průměrná mzda činí 20 dolarů (sotva 500 korun) měsíčně.
V zemi již řada francouzských firem působí, Paříž i Havana daly během nedávných kontaktů na úrovni ministrů zahraničí najevo, že by rády jejich počet zvýšily. S Hollandem proto přijedou na Kubu desítky zástupců francouzských firem, kteří se zúčastní ekonomického fóra s představiteli kubánských společností.
Hovořit by se mělo i o lidských právech, jejichž vytrvalé porušování je podle západních politiků hlavní překážkou většímu sblížení jejich zemí s Kubou. Pozorovatelé však neočekávají, že by Hollande přišel s výraznou kritikou; například po loňském jednání šéfa francouzské diplomacie Laurenta Fabiuse s Castrem francouzský ministr prohlásil, že „odlišné názory na určitá témata“ obě země nezastaví od „dalšího směřování“ k bližší spolupráci.
Hollande by se podle neoficiálních informací měl sejít i s dlouholetým kubánským vůdcem a starším bratrem současného prezidenta Fidelem Castrem. Naváže tak na první a dosud poslední schůzku prezidentů obou zemí, která proběhla v roce 1995 v Paříži, kdy Fidel jednal s jiným socialistou Françoisem Mitterandem.
Kubánský opoziční deník Diario de Cuba si všiml posunu veřejného mínění ve Francii i dalších západních zemích. Zatímco tehdy provázela jednání řada protestů, v současnosti prošla návštěva francouzského prezidenta v zemi, která k žádným zásadním demokratickým změnám nedospěla, bez výraznějších negativních reakcí.

zdroj: ČTK

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner