Francouzský prezident François Hollande dnes vyzval evropské partnery, aby nebudovali nové hraniční zábrany uvnitř Evropské unie. Řekl to v přítomnosti rakouského kancléře Wernera Faymanna, jehož země zvažuje vybudovat oplocení na hranici se Slovinskem, aby tak zastavila příliv uprchlíků.

„Nemají se budovat zdi ani bariéry uvnitř Evropské unie, ale je zcela jednoduše třeba zajistit vnější hranici (EU),“ řekl nejvyšší francouzský představitel po jednání s rakouským kancléřem.

Rakousko ve středu oznámilo opatření k zabezpečení své hranice se Slovinskem. Zahrnují i vybudování plotu, což by bylo prvním podobným krokem v rámci takzvaného schengenského prostoru volného pohybu osob v rámci EU.

Také slovinský premiér Miro Cerar ve středu varoval, že jeho země je připravena okamžitě vybudovat plot na hranici s Chorvatskem, pokud plán EU zastavit příliv migrantů přes Balkán neuspěje.

Mluvčí německé vlády na oznámení Rakouska a Slovinska reagoval prohlášením, že budování „bariér a zdí“ migrační krizi nevyřeší.

Přes Slovinsko a Rakousko jde nyní hlavní proud uprchlíků, kteří směřují převážně do Německa. Od 16. října, kdy Maďarsko uzavřelo svou hranici s Chorvatskem, přešlo přes dvoumilionové Slovinsko více než 86.000 lidí.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner