Francouzský prezident François Hollande, německá kancléřka Angela Merkelová a ruský prezident Vladimir Putin dnes spolu telefonicky hovořili o situaci na východě Ukrajiny. Všechny tři země podporují plán úplného příměří v oblasti od 1. září, informoval dnes Elysejský palác.

Kyjev a proruští separatisté se ve středu shodli, že od příštího úterý budou usilovat o ukončení veškerého porušování příměří uzavřeného v únoru.

Čeká se setkání i s Porošenkem

Úřad francouzského prezidenta v prohlášení rovněž uvedl, že Hollande se s Merkelovou a Putinem shodli na tom, že by bylo užitečné uspořádat v nejbližších týdnech společné setkání s ukrajinským prezidentem Petrem Porošenkem.
„Rozhodně podpořili výzvu k úplnému příměří od 1. září,“ uvedl Elysejský palác. „Zdůraznili, že respektování trvalého příměří je nezbytné vzhledem k situaci civilistů na východní Ukrajině,“ dodal prezidentský palác.

Obě strany konfliktu v únoru uzavřely příměří souběžně s politickými dohodami, které předpokládají konání místních voleb na východě Ukrajiny nebo větší míru autonomie pro region.

I po uzavření příměří ale na Donbasu pokračovaly sporadické přestřelky, v nichž dál umírali vojáci, separatisté i civilisté. Obě strany se z porušování příměří obviňovaly navzájem.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner