Francouzský prezident François Hollande se dnes odpoledne setká se svým ruským protějškem Vladimirem Putinem. Hlavním tématem jednání má být boj proti terorismu a budování široké koalice proti radikální organizaci Islámský stát (IS), která se přihlásila k teroristickým útokům v Paříži se 129 mrtvými a stovkami zraněných.

Lze předpokládat, že na pořad obou prezidentů se dostane i situace v Sýrii a úterní sestřelení ruského bombardéru tureckými stíhačkami; Francie je stejně jako Turecko členem Severoatlantické aliance.

„Musíme udělat vše, abychom zajistili, že poklesne napětí,“ řekl francouzský prezident na středeční schůzce s německou kancléřkou Angelou Merkelovou.

Prezident Hollande podle prvotního oznámení svého úřadu navštíví Moskvu „v kontextu akcí mezinárodního společenství v rámci boje proti Islámskému státu a ve snaze napravit situaci v Sýrii“.

Hollande už v projevu k oběma komorám francouzského parlamentu ve Versailles uvedl, že s americkým a ruským protějškem hodlá hovořit o vytvoření jednotné široké koalice pro boj proti IS, který v Sýrii a v Iráku ovládá rozsáhlá území.

Rusko na konci září nasadilo své letectvo do bojů v Sýrii, kde podporuje svého spojence v Damašku, prezidenta Bašára Asada. Ruský zásah se však nelíbí Turecku. Poslední incident tak podle agentury AFP hrozí, že zmaří Hollandeho úsilí zapojit Moskvu do koalice proti IS.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner