Paříž 24. dubna (ČTK) – Francouzský socialistický prezident François Hollande dnes označil krajní pravici za hrozbu pro Francii a vyzval voliče, aby ve druhém kole prezidentských voleb volili centristu Emmanuela Macrona. „Krajní pravice představuje hrozbu pro naši zemi. Tváří tvář této hrozbě je nutné se zmobilizovat a volba je jasná. Budu hlasovat pro Emmanuela Macrona. Hájí hodnoty, kolem nichž se Francouzi mohou v této době semknout,“ řekl Hollande v krátkém televizním projevu.

Macron, který se 7. května střetne v rozhodujícím duelu o Elysejský palác s vůdkyní krajně pravicové Národní fronty Marine Le Penovou, již poděkoval stávajícímu prezidentovi za podporu.

Hollande varoval, že realizace programu Le Penové by měla pro Francii nepříznivé důsledky: v případě zřeknutí se eura by se zmenšila koupěschopnost Francouzů, tisíce lidí by mohly přijít o práci a také by stouply ceny, což by postihlo nejchudší. Francii by také mohla hrozit izolace, a to zejména v Evropě.

„Krajní pravice by rozdělila Francii, čelící teroristické hrozbě, stigmatizovala by část našich občanů,“ uvedl prezident a zdůraznil, že tváří v tvář takové hrozbě nemůže mlčet. Ve druhém kole je v sázce pojetí Francie, jednota země, přináležitost země k Evropě a její místo ve světě, a proto se v posledních dnech svého mandátu soustředím na obranu principů, na něž země může být hrdá, řekl Hollande.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner