Paříž 14. května (ČTK) – Nový francouzský prezident Emmanuel Macron převezme dnes v Elysejském paláci svou funkci. Předá mu ji po pěti letech služby François Hollande. Macron se stane nejmladším prezidentem páté republiky – je mu teprve 39 let.

Centrista Macron vyhrál před týdnem prezidentské volby s pohodlnou dvoutřetinovou většinou naa kandidátkou krajní pravice Marine Le Penovou. Střídání prezidentů nastává opět po pěti letech – už druhý prezident po sobě nezískal druhý mandát. Zatímco bývalý prezident Nicolas Sarkozy druhé volby v roce 2012 prohrál, Hollande se těch letošních pro svou velkou nepopularitu raději ani nezúčastnil.

Macrona nebude doprovázet jeho o 24 let starší manželka Brigitte, která byla během předvolební kampaně i oslav vítězství v obou kolech voleb prakticky všudypřítomná. Kvůli vyváženosti – Hollande sice partnerku údajně má, ale ta ho nedoprovází na oficiálních akcích – se tak bude muset spokojit s místem mezi desítkami dalších pozvaných hostů.

Macron bude ve funkci oficiálně až od půlnoci z dneška na pondělí. V první den nového pracovního týdne se od něho očekává, že oznámí složení nové vlády, tedy včetně jména nového premiéra. V týž den pak pojede na svou první zahraniční návštěvu a v Německu se sejde s kancléřkou Angelou Merkelovou.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner