Podpora francouzskému prezidentu Françoisi Hollandeovi vzrostla na nejvyšší úroveň za poslední tři roky. Vyplývá to ze dvou dnes zveřejněných průzkumů veřejného mínění. Podle agentury Reuters voliči podporují Hollandeovu mohutnou aktivitu po teroristických útocích z 13. listopadu v Paříži.

Podle průzkumu agentury TNS-Sofres pro deník Le Figaro nyní Hollandeovi důvěřuje 35 procent, což je o 20 procent víc než před měsícem. Takové úrovně důvěra v Hollandea naposledy dosahovala v prosinci roku 2012. Třiašedesát procent Francouzů ale tvrdí, že Hollandeovi nedůvěřují.

Průzkum společnosti IFOP-Fiducial pro list Paris Match zase ukázal, že počínání Hollandea coby prezidenta nyní schvaluje 50 procent Francouzů. Ještě v listopadu to bylo pouhých 28 procent.

Socialista Hollande, jenž byl zvolen v květnu roku 2012, se po většinu času v Elysejském paláci potácel na rekordně nízkých úrovních popularity francouzského prezidenta. Nyní je na tom dokonce lépe než ve stejné fázi funkčního období jeho konzervativní předchůdce Nicolas Sarkozy.

Agentura Reuters však podotýká, že podobný, i když menší pozitivní skok v Hollandeových preferencích po lednových útocích v Paříži neměl dlouhého trvání. Příští prezidentské volby se ve Francii uskuteční až v roce 2017 a všeobecně se předpokládá, že Hollande v nich bude usilovat o nový mandát.

Hollandeovi nehraje do karet mimo jiné vysoká nezaměstnanost, která je nyní podle Eurostatu poprvé od roku 2007 nad průměrem eurozóny.

Očekává se, že socialisté utrpí značné ztráty v nadcházejících regionálních volbách, které se uskuteční 6. a 13. prosince, i když patrně nebudou tak velké, jak se očekávalo ještě před několika týdny.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner