Londýn 5. dubna (ČTK) – První velká retrospektiva umění s homosexuální tematikou se dnes otevře ve slavné londýnské galerii Tate Britain. Organizátoři si jí chtějí připomenout padesát let od okamžiku, kdy styk s osobou stejného pohlaví přestal být v Anglii a Walesu trestným činem. K vidění bude například portrét spisovatele Oscara Wildea, ale i dveře jeho vězeňské cely, kde si odpykával trest za homosexualitu.

Výstava s názvem Homosexuální britské umění (Queer British Art) se věnuje období let 1861 až 1967, tedy období od zrušení trestu smrti za homosexuální styky po zrušení homosexuality jako trestného činu.

Hlavním lákadlem výstavy je portrét irského spisovatele Wildea z roku 1881, který je v Británii veřejně k vidění vůbec poprvé. Obraz, který kdysi visel nad autorovým krbem, je vystaven hned vedle dveří cely věznice v anglickém Readingu, kde si Wilde odpykával v roce 1895 část dvouletého trestu vězení a nucených prací, který dostal za hrubé porušení mravů.

„Když vidíte takový předmět, pochopíte, že toto bylo skutečné, že život toho člověka byl zcela zničen,“ uvedla kurátorka Clare Barlowová.

Výstavu v Tate Britain Gallery si mohou zájemci prohlédnout ode dneška až do 1. října. Kromě exponátů spojených s Wildem budou moci obdivovat také díla známých homosexuálních umělců Dory Carringtonové, Cecila Beatona či Francise Bacona.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner