Neúspěšný kandidát na prezidenta Michal Horáček dnes odpoledne vhodil svůj hlas v Roudnici nad Labem na Litoměřicku. Do volební místnosti ho doprovodila dcera a dokumentarista, který natáčí snímek o příběhu Horáčkovy prezidentské kampaně. Vystudovaný sociální antropolog nevyloučil, že by se dále politicky angažoval, chce ale nejprve počkat na výsledky voleb.

„Byl bych rád, kdyby naše demokracie měla ty demokraty, ty aktivní lidi, kteří tu demokracii provozují. Prosím vás, přijďte volit,“ řekl ČTK neúspěšný kandidát na prezidenta, který vyjádřil podporu před druhým kolem prezidentských voleb Jiřímu Drahošovi.

S volební kampaní je Horáček spokojený. „Těch posledních čtrnáct dní i ta doba předtím jsou povzbudivé. Byly tu vážné, slušné debaty, korektní, ale k věci. Můžeme být na sebe pyšní. Doufám, že to předznamenává větší politickou kulturu do nadcházejících let,“ řekl ČTK Horáček.

Horáček bude s napětím sledovat, jak volby dopadnou. Nevyloučil, že by se dál politicky angažoval. „Jsme plní emocí a nadějí spojených s touhle volbou, nevím, kdo vyhraje. Uvidíme, nevylučuju úplně, že bych se nějak politicky angažoval. V jakém smyslu, zatím nevím,“ řekl ČTK.

Do volební místnosti doprovodila Horáčka dcera. „Chtěla jsem, aby tatínek byl prezident,“ řekla ČTK skoro sedmiletá dívka. „Nakonec mi to ale ani nevadí, tatínek taky (po prvním kole prezidentských voleb) nebyl ani smutnej,“ uvedla.

Do třídy, která se proměnila ve volební místnost, neúspěšného kandidáta na prezidenta doprovodil také dokumentarista Robin Kvapil. Na konci března by rád zveřejnil dokument, jenž je příběhem prezidentské kampaně Michala Horáčka. Natáčel s ním celý rok a půl až do dneška. „To nejzajímavější vzniklo až po prvním kole. Ta nebývale rychlá podpora od pana Horáčka pro pana Drahoše je taková ‚message‘ toho filmu,“ řekl Kvapil ČTK. „Pro mě to bylo hezký,“ řekl Horáček. Zda bude kandidovat za pět let, se prý uvidí podle situace. „Musíme počkat, jak dopadnou tyto volby,“ řekl.

Horáček si volební kampaň platil sám a pro kandidaturu získal dostatek podpisů občanů. V Roudnici nad Labem si připsal v prvním kole výrazný úspěch. Získal 30,64 procenta hlasů, jen o 1,42 procenta méně než současný prezident Miloš Zeman, který ve městě zvítězil. Horáčkovi dalo v Roudnici hlas 1985 voličů, současné hlavě státu 2077. Zeman tak zvítězil s 32,06 procenta. V Roudnici nad Labem byla i vysoká volební účast, k urnám přišlo v 1. kole 64,73 procenta voličů. V okrsku, kde volil Horáček, byla volební účast dnes k 17:00 celkem 31 procent.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner