Praha 6. března (ČTK) – Hospodářská komora ČR dnes poslala senátorům oficiální dopis, ve kterém je žádá, aby neschválili pozměňovací návrh, který má zrušit zavedení povinné maturity z matematiky. ČTK o tom informoval mluvčí komory Miroslav Diro. Senát bude o návrhu zákona rozhodovat tento týden.

Školský výbor horní komory doporučil zachování současného stavu, kdy si studenti mohou vybrat, zda budou maturovat z matematiky, nebo z cizího jazyka. Povinná je jen maturita z češtiny. Hospodářská komora s tím nesouhlasí.

Podle jejího viceprezidenta Zdeňka Sommera se zavedením povinné maturity z matematiky zvýší úroveň matematické gramotnosti zejména v technických oborech, u nichž jsou matematické dovednosti důležitou součástí dosaženého vzdělání. „Jsme přesvědčeni, že podoba maturitních zkoušek z matematiky, kterou schválila vláda, je vhodnějším i flexibilnějším nástrojem než navrhované znění pozměňovacího návrhu,“ uvedl.

Hospodářská komora v dopise apeluje na senátory, aby odmítli pozměňovací návrh zákona o financování regionálního školství, na jehož základě by se matematika měla stát volitelným předmětem u společné části maturitní zkoušky. Zavedení povinné maturity z matematiky předpokládá novela školského zákona, kterou senátoři schválili loni na jaře. Složení Senátu se ale v podzimních volbách změnilo.

Matematika bývá předmětem, ze kterého propadá nejvíce maturantů. O zavedení povinné maturity z ní měli zájem také zaměstnavatelé reprezentovaní Svazem průmyslu a dopravy. Bývalý ministr Marcel Chládek (ČSSD) ji chtěl spustit už v roce 2019, ale současná ministryně Kateřina Valachová (ČSSD) to odložila. Vláda nedávno rozhodla o jejím zavedení na gymnáziích od roku 2021 a na odborných středních školách o rok později. Pozměňovací návrh navrhuje zrušit i toto nařízení vlády.

Pokud by Senát pozměňovací návrh schválil, Sněmovna bude mít možnost ho přehlasovat. Ministryně Valachová na maturitě z matematiky trvá.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner