Praha 4. června – Dopady zavedení protikuřáckého zákona je podle pražských restauratérů zatím brzy hodnotit. Ukáže je až dlouhodobě špatné počasí nebo zima. ČTK to řekli hospodští oslovení v náhodném výběru restaurací. Podle některých z nich ve středu, kdy zákaz začal platit, zákazníků neubylo, avšak v dalších dnech prý registrují menší počet hostů. Na úbytek si stěžovali provozovatelé zaměření na českou klientelu, a to zejména při dnešním deštivém počasí.

Problémy již zaregistrovali majitelé podniků zaměřených převážně na české hosty. „Do pátku to bylo dobré. Špatné to ale je kvůli počasí dnes. Stálí hosté jsou ze zákona samozřejmě naštvaní. Chodí nám sem také skupina starších paní na víno a cigaretu, jak máme osmdesátileté paní honit ven na cigaretu? Nicméně ale ještě je brzy něco hodnotit,“ řekl výčepní v karlínské hospůdce U Báby.

Úbytek hostů kvůli dnešnímu deštivému počasí vnímají také U Papežů na starém Chodově na Jižním Městě. „Kuřáci se v týdnu přesunuli na zahrádku, takže dnes v dešti samozřejmě nepřišli. Celý zákon je na nic. Máme dvě velké nekuřácké místnosti, tak nechápu, proč máme mít nekuřácký i výčep, když je od těch dvou zcela oddělen,“ řekla místní servírka. Postěžoval si rovněž personál v restauraci U Českého lva na Florenci. Podle nich problémy v prvních měsících nepocítí restaurace se zahrádkami, až skončí jejich provoz, ukáže se prý skutečný stav.

Úbytek hostů zaznamenala například známá plzeňská pivnice U Jelínků. „První den to ještě bylo docela dobré, ale teď, když se rozhlédnete, tak to vidíte sami,“ řekla servírka Marcela. U Jelínků umístili popelníky na okenní parapet před okno.

Na zákon si v pátek stěžovala obsluha ve vinárně Blatnička v Michalské ulici. Podle servírky je v podniku od zavedení zákona prázdno. „Chvíli z toho pojedou hospody, které mají zahrádky, což my nemáme. Navíc Technická správa komunikací chce za postavení popelníku před dveře poplatek za zábor veřejného prostranství. Je to na hlavu, ale uvidíme, jak to bude po prázdninách“ řekla.

Zákon naopak nevadí třeba hospodě U Parlamentu nedaleko pražského magistrátu. Na dotaz, jak se norma promítla do fungování podniku, odpověděl výčepní, že nijak. Stejně tak problémy nezaznamenali v restauraci U Zlatého tygra.

Od středy 31. května platí zákaz kouření ve vnitřních prostorách restaurací, divadel či kin a dalších veřejných prostorách. Protikuřácký zákon ale upravuje například i předpisy pro prodej alkoholu.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner