U bočního vchodu na Pražský hrad z Hradčanského náměstí byly v úterý kvůli kontrolám nainstalovány dva bezpečnostní rámy. Turisté tak na vstup čekají ještě delší dobu. Fronta kolem 11:00 sahala zhruba do poloviny Hradčanského náměstí. Mluvčí Pražského hradu Jiří Ovčáček očekává, že „se situace během několika dnů zklidní“.

Situaci kritizuje někdejší kancléř Karel Schwarzenberg. „Pražský hrad je uzavřenější než za Gustava Husáka,“ uvedl jeden z nejbližších spolupracovníků prezidenta Václava Havla. Podotkl, že Hrad se mění v policejní sídlo. Přitom podle jeho názoru nelze z prvního, druhého ani třetího nádvoří prezidenta ohrozit. Uzavření Hradu je podle Schwarzenberga jednou ze ztracených svobod nabytých po roce 1989. „Pamatuji, jakou radost byla pro Václava Havla otevřít Pražský hrad,“ řekl při představování kandidátů TOP 09 do senátních a krajských voleb.

Bezpečnostní kontroly při vstupu na Pražský hrad se objevily na začátku srpna. Příchozím vojáci a policisté kontrolují například batohy. Pražský hrad označuje kontroly za namátkové a zaměřené především na to, aby do areálu Hradu nemohly být proneseny například větší zbraně. Podle zástupců Pražského hradu prý kvůli bezpečnosti turistů.

Zejména v prvních dnech se u některých vstupů tvořily dlouhé fronty, situace se postupně uklidnila. Koncem minulého týdne museli turisté čekat delší dobu především dopoledne. Ovčáček tvrdí, že maximální čekací doba byla 27 minut. Kontroly kritizují třeba zástupci organizací turistického ruchu nebo bezpečnostní experti. Poukazují na jejich zbytečnost či nedostatečnost, když se novinářům do areálu podařilo pronést malé zbraně.

„Je to zkušební provoz a naším cílem je upravit ten tok, aby nedocházelo ke zbytečným prodlevám,“ prohlásil Ovčáček k bezpečnostním rámům. „Samozřejmě, přiznávám, v prvopočátku, když je zaveden nový technický prostředek typu rámu, tak může docházet k většímu zdržení,“ připustil s tím, že dobu prodloužení front odhaduje na několik dnů či týden.

Opatření se mají podle Ovčáčka postupně zpřesňovat a upravovat. „Plánujeme nové technické zabezpečení, abychom postupně způsobili větší plynulost toku návštěvníků Pražského hradu. Půjde o moderní bezpečnostní prvky,“ řekl. Zda budou rámy zavedeny i třeba u vstupu z Prašné mostu, nechtěl z bezpečnostních důvodů komentovat. V blízké době budou čekat turisty také kontroly v bezpečnostních rámech při vstupu do Svatovítské katedrály.

Ovčáček tvrdí, že kontroly nesouvisejí se Zemanovou bezpečností. Údajně jde o bezpečí turistů. Mluvčí podotkl, že opatření byla zavedena, když byl prezident týden v Lánech.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner