Královéhradecký kraj povede v následujících čtyřech letech pětičlenná koalice ČSSD, ODS, Koalice pro Královéhradecký kraj, Starostů a Východočechů a TOP 09. Hejtmanem bude lídr kandidátky ČSSD Jiří Štěpán. Oznámil to předseda krajské ČSSD Jan Birke. Koalice bude disponovat poměrně těsnou většinou 24 mandátů ze 45. Ve volbách jasně vítězné hnutí ANO se 13 mandáty bude spolu s dalšími třemi stranami v opozici.

Dohodu na koalici oznámil Birke v úterý pozdě večer po jednání pěti stran v Hradci Králové. Podpis memoranda o spolupráci a tisková konference jsou naplánovány na středu dopoledne.

Předběžná dohoda o koalici pěti stran vznikla již v sobotu zhruba pět hodin po uzavření volebních místností a Hradecký kraj byl prvním, kde bylo vítězné ANO odsunuto do opozice. V opozici již jako vítěz voleb skončilo také v Pardubickém a Plzeňském kraji.

Hradecká buňka ANO již dříve označila chystanou pětičlennou koalici za podvod na voliče. Od noci ze soboty na neděli se ANO na různých jednáních pokoušelo vývoj neúspěšně zvrátit a vytvořit vlastní koalici.

Ustavující zasedání nového krajského zastupitelstva by mohlo být 7. listopadu.

Volby v hradeckém kraji vyhrálo ANO se 13 mandáty. Druhá skončila ČSSD se šesti zastupiteli. Po pěti mandátech mají ODS a Koalice pro Královéhradecký kraj, která je složená z KDU-ČSL, Hradeckého demokratického klubu (HDK) a Volby pro město (VPM). Po čtyřech zastupitelích získaly KSČM, TOP 09 a koalice Starostové a Východočeši. Shodně dvě křesla mají koalice SPD a SPO a koalice Pirátů, Strany zelených a Změny pro Královéhradecký kraj.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner