Evropská unie je lékem na rostoucí nacionalismus v Evropě, řekl dnes předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker na diskuzním fóru Alpbach Media Academy. Dodal, že státní hranice jsou „nejhorší politický vynález“.

„Musíme bojovat proti nacionalismu, máme povinnost nenásledovat populisty, ale naopak blokovat jejich cestu,“ cituje jeho projev server alpbach.org. Zopakoval také slova bývalého francouzského prezidenta Francoise Mitteranda, že když se nacionalismus přidá k nacionalismu, končí taková situace válkou.

Na oficiálním zahájení fóra zaměřeného na uprchlickou krizi Juncker volal po větší solidaritě s uprchlíky a jejich dětmi. „Hranice jsou nejhorší vynález, který kdy politici učinili,“ řekl. Zkritizoval také Rakousko, které obviňuje Komisi z nezvládání situace. „Komise si zaslouží kritiku, ale samozřejmě, že vlády musí sdílet vinu.“

Vyjádřil se i k Brexitu, který nebyl příjemnou zkušeností, ale Evropa jej musí překonat. Unie podle něj čelí v současném globalizovaném světě neslýchané politické krizi.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner