Mezinárodní organizace hájící lidská práva dnes obvinila syrské vládní síly z nejméně osmi chemických útoků v posledních týdnech bitvy o město Halab (Aleppo) na severu země. Při těchto útocích přišlo o život devět lidí, včetně čtyř dětí, dodala podle agentury AFP Human Rights Watch (HRW).

Organizace dospěla k tomuto závěru na základě rozhovorů s očitými svědky a analýzy videoklipů a fotografií ukazujících, jak vládní vrtulníky shazovaly barely s chlórem na vybrané cíle v Halabu od 17. listopadu do 13. prosince. Toxické látky způsobily také vážné zdravotní komplikace zhruba 200 lidí.

Počet útoků může být vyšší než osm uvedených HRW. Místní novinářské, zdravotnické a jiné zdroje ohlásily nejméně 12 takovýchto útoků během zmíněného období.

Nejhorší útok se odehrál 20. listopadu, kdy zahynulo šest členů jedné rodiny, včetně čtyř dětí, jejichž mrtvá těla byla natočena na video. Zpráva HRW referují o podrobných útocích na dětské hřiště, nemocnice, obytné oblasti a rodinné domy.

„Postižení měli potíže s dýcháním, silně kašlali, trpěli nevolností, někteří omdleli, jiní měli pěnu u úst,“ popsal jeden humanitární pracovník.

Syrské síly podporované Ruskem zahájily v listopadu ofenzívu s cílem Halab dobýt, což se jim před koncem loňského roku podařilo.

Podle HRW byly útoky chlorem koordinované, nešlo o výstřelky bez kontroly.

Mezinárodní úmluva o chemických zbraních zakazuje používání látek, jako je chlór, pro vojenské účely. Sýrie podepsala úmluvu v roce 2013 pod ruským tlakem.

HRW vyzvala Radu bezpečnosti OSN, aby uvalila sankce na vysoce postavené syrské představitele, ale tuto iniciativu by pravděpodobně Rusko jako stálý člen rady s právem veta zablokovalo.

I Francie a Británie naléhají na Radu bezpečnosti, aby zakázala prodej vrtulníků do Sýrie a vyhlásila sankce proti syrským armádním činitelům, kteří mají co do činění se syrskými chemickými zbraněmi.

Syrská vláda používání chemických zbraní dlouhodobě popírá a spolu s Ruskem naopak obvinila povstalce z jejich nasazení.

Podezření, že syrský režim zbraně využívá, ale bylo už v roce 2013 tak silné, že Damašek souhlasil s vydáním svých chemických zbraní mezinárodnímu společenství, a to z obav z přímého vojenského zásahu USA.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner