Barma páchá na Rohinzích zločiny proti lidskosti, uvedli dnes ochránci lidských práv z organizace Human Rights Watch (HRW). Zároveň vyzvali Radu bezpečnosti OSN, aby proti zemi zavedla sankce a embargo na vývoz zbraní do této země. Mluvčí barmské vlády tato obvinění dnes odmítl, organizace pro ně podle něj nemá žádné důkazy.

Podle poslední bilance OSN přinutily násilnosti v Arakanském státě od 25. srpna k útěku z převážně buddhistické Barmy do sousedního Bangladéše 480.000 muslimských Rohingů, 60 procent z nich jsou přitom děti. OSN nyní žádá o zdvojnásobení mezinárodní pomoci poskytované rohingským uprchlíkům v Bangladéši.

Barmská vláda obvinění z útlaku muslimské menšiny trvale popírá. Vládní jednotky prý v regionu bojují pouze s teroristy odpovědnými za útoky na policii a armádu a za vraždění a mučení civilistů.

Z analýz satelitních snímků a průzkumu organizace HRW vyplývá, že v regionu dochází k násilným deportacím, vraždám a pokusům o vraždy, znásilňování a pronásledování. „Připojení právního označení k ohavným činům… se může zdát bezvýznamné… avšak celosvětové přiznání, že se jedná o zločiny proti lidskosti, by mělo přimět OSN a ostatní státy k jednání,“ uvedl ředitel organizace James Ross.

Násilí v Arakanském státě a odchod uprchlíků je zatím největší krizí, které vláda nositelky Nobelové ceny za mír Do Aun Schan Su Ťij od svého loňského nástupu k moci čelila.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner