Praha 17. dubna (ČTK) – Ministr průmyslu a obchodu v demisi Tomáš Hüner (za ANO) bude dnes odpoledne v Praze jednat kvůli možnému prodeji ostravských hutí s generálním ředitelem společnosti ArcelorMittal Ostrava (AMO) Ášokem Patilem a dalšími členy vedení firmy. Jednání se zúčastní také odboráři. Nadnárodní ocelářská skupina ArcelorMittal chce prodejem ostravského podniku získat souhlas Evropské komise s koupí hutí Ilva v italském městě Taranto.

Brusel má ve věci rozhodnout do 23. května a případ nyní nekomentuje. Patil minulý týden uvedl, že kdyby komise s prodejem souhlasila, zůstala by huť plně v provozu, jen pod novým vlastníkem. Šéf odborů Josef Středula možný prodej hutí kritizoval. Hüner dříve zdůraznil, že případná transakce nesmí ohrozit zaměstnanost v kraji.

Analytici míní, že ostravské hutě by měly kvůli své ziskovosti nového majitele bez problémů najít. Riziko, že by podnik, který nyní i s dceřinými firmami zaměstnává téměř 7000 lidí, byl uzavřen, je podle nich naprosto minimální. Mezi zájemce mohou patřit zejména velké nadnárodní ocelárny, mimo jiné čínské, dodali.

V roce 2016 vytvořil AMO čistý zisk 1,308 miliardy korun, o 1,017 miliardy vyšší než o rok dříve. Tržby firmě klesly meziročně o 1,8 miliardy na 28,8 miliardy korun. ArcelorMittal v pátek oznámil, že mezi továrnami, které chce skupina prodat jako kompenzaci, jsou kromě podniků v Ostravě, rumunském Galati a italském Piombinu také makedonský ArcelorMittal Skopje, lucemburský ArcelorMittal Dudelange a provozy v belgickém Lutychu.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner