Washington – Hurikán Irma zasáhne během neděle floridské město Tampa, následky pohromy pocítí ale celý poloostrov. Uvedlo to dnes v upřesněné předpovědi Národní středisko pro hurikány (NHC). Šestimilionové Miami zůstane zřejmě mimo hlavní směr Irmy, bude ale stejně vystaveno povětrnostním podmínkám ohrožujícím život, uvedlo NHC.

Hurikán se nyní pohybuje na severním pobřeží Kuby, vítr dosahuje rychlosti 215 kilometrů, potvrdilo NHC. Očekává se, že před příchodem k floridskému pobřeží zesílí. Hlavnímu náporu budou v neděli vystaveny ostrovy Florida Keys a okolí města Tampa, kde žije asi půl milionu lidí.

Podle televize CNN budou zvlášť citelné následky pohromy na jihofloridských ostrovech, kde žije mnoho amerických seniorů. Evakuace nejspíš podle televize musela proběhnout i na velké základně amerického vojenského námořnictva v Key West. Irma tam dorazí v neděli ráno místního času (kolem poledne SELČ).

Povinná evakuace se dnes podle agentury Reuters dotkla i letoviska Mar-a-Lago, které vlastní prezident Donald Trump. Areál leží na východním floridském pobřeží ve městě Palm Beach.

Exodus komplikuje podle médií nedostatek benzínu, prázdná je třetina čerpacích stanic ve floridských městech. Evakuace byla rovněž nařízena na atlantickém pobřeží státu Georgia a na jihokarolínských příbřežních ostrovech. Ve státech Virginie a Alabama byl vyhlášen stav ohrožení.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner