Hurikán Irma, který se blíží ke karibské oblasti, dnes zesílil na pátý, tedy nejvyšší stupeň hurikánové škály. Informovala o tom agentura AP. Podle amerického Národního střediska pro hurikány (NHC) se tak zvyšuje riziko, že by mohl hurikán zasáhnout koncem týdne i Floridu. Zatím hurikán Irma míří na severovýchod karibské oblasti, kam by měl na první ostrovy dorazit už dnes v noci.

Florida a Portoriko už v pondělí kvůli hurikánu Irma vyhlásily stav pohotovosti. Zatím není jisté, v jaké míře či zda vůbec zasáhne jih USA, podle některých meteorologických výpočtů by ale už v pátek mohl dorazit na Floridu. Předtím se očekává, že minimálně okraj hurikánu zasáhne karibské ostrovy, včetně Portorika, Haiti, Dominikánské republiky a Kuby.

Střed hurikánu Irma se nyní nachází asi 440 kilometrů východně od ostrovního státu Antigua a Barbuda a provází ho větry o rychlosti až 280 kilometrů za hodinu. Meteorologové očekávají, že hurikán s sebou přinese silné deště, spadnout by mohlo až 25 centimetrů srážek. Obavy panují ze sesuvů půdy a až sedmimetrových mořských vln.

Ministerstvo zahraničních věcí ČR doporučuje cestovatelům do oblasti Karibiku bedlivě sledovat informace o hurikánu Irma, jenž se aktuálně blíží ke karibským ostrovům.

Všem, kdo plánují cestu do Karibiku MZV doporučuje sledovat internetové stránky Národního centra pro hurikány (National Hurricane Center, NHC) na adrese http://www.nhc.noaa.gov/. Všechny, kdo se již v oblasti nachází, MZV vyzývá aby důsledně dbali pokynů místních úřadů.

Dle aktuálních informací NHC by hurikán Irma měl ve středu 6. 9. dorazit nad ostrovní státy a zámořská území Guadelupe, Montserrat, Antigua a Barbuda a Britské panenské ostrovy. V noci na čtvrtek 7. 9. by se pak dle současné předpovědi měl přesouvat na Portoriko, Dominikánskou republiku a Haiti a dále směrem na Kubu a Bahamy.

Ministerstvo zahraničních věcí ČR doporučuje všem cestovatelům zaregistrovat se do aplikace DROZD.

V případě akutní nouze je možné kontaktovat pohotovostní linku zastupitelského úřadu v Havaně na telefonním čísle +53 5264 1001

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner