Spisovatel Ian McEwan a zpěvák Bob Geldof vystoupili dnes v Londýně proti odchodu Británie z Evropské unie. Během konference nazvané Brexit a politický úpadek požadovali, aby po ukončení výstupových jednání Evropské unie s Británií bylo vypsáno nové referendum. Informovala o tom agentura AFP.

McEwan, laureát prestižní Bookerovy ceny, publikum nabádal, ať si přečte článek 50 lisabonské smlouvy. Ten popisuje postup pro případ, kdy chce některá členská země z Evropské unie odejít. Krátký článek podle McEwana nestanovuje, že země, jež proces zahájila, musí z unie nutně odejít.

Británie by se měla brexitu „vyhnout za každou cenu“ i podle irského hudebníka Boba Geldofa. Pro setrvání Británie v EU se umělec angažoval už během kampaně před loňským referendem. Své stanovisko obhajoval tím, že unie udržela v Evropě po 70 let mír. Zpěváka znepokojuje i případný dopad brexitu na jeho rodné Irsko. Nelíbí se mu, že Severní Irsko a Irskou republikou by znovu rozdělila hranice.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner