Inaugurace nově zvoleného prezidenta se uskuteční na Pražském hradě 8. března, nebo o den později. Přesný termín složení slibu hlavy státu na společné schůzi poslanců a senátorů bude oznámen po skončení prezidentských voleb, řekli novinářům po dnešní společné pracovní večeři zástupců vedení parlamentních komor jejich předsedové Milan Štěch (ČSSD) a Radek Vondráček (ANO).

Hradní sál je předběžně zamluven na oba dny. Předseda Senátu Štěch naznačil, že pokud by prezidentskou funkci obhájil Miloš Zeman, inaugurace by se konala 8. března. V případě vítězství Jiřího Drahoše by se uskutečnila 9. března. „V minulosti bývalo zvykem, že když prezident pokračoval, skládal slib v poslední den starého mandátu. Pokud byl nový prezident, ujímal se funkce první den po skončení mandátu předchozího prezidenta,“ řekl Štěch.

Ceremoniál organizuje Sněmovna, jejíž předseda také tuto společnou schůzi obou komor řídí. Organizační záležitosti jsou podle šéfa dolní komory Vondráčka teprve v chodu. „Chtěl bych ještě zjistit stanovisko legislativy, které datum je komfortnější vzhledem k ústavě,“ poznamenal.

Členové vedení obou parlamentních komor mluvili také například o spolupráci senátní a sněmovní ústavní komise. Shodli se na tom, že by se obě komise měly pravidelně scházet k debatám nad možnými ústavními změnami. „Měla by se najít shoda na tom, která témata jsou průchozí oběma komorami a jaké změny ústavy je reálné v nejbližší době plánovat,“ uvedl Vondráček.

Štěch poznamenal, že existuje šance dospět „možná k malému množství změn“, na nichž by mohla panovat poměrně široká shoda. Vondráček zmínil úpravu vysílání českých vojáků do zahraničních misí a postup jmenování předsedy Nejvyššího správního soudu.

Debata se vedla i o čistě technických záležitostech, jako je posílání zákonů mezi oběma komorami. „Dohodli jsme se, že stávající model vyhovuje oběma stranám,“ uvedl Vondráček. Sněmovna by tak měla dodávat schválené zákony horní komoře v balíčcích, ne po jednom. Senát by měl zákony, které poslancům vrátí k opětovnému projednání, odesílat do dolní komory co nejdříve. „Jsem rád, že jsme si potvrdili, že zvyklosti a praxi, kterou máme, zachováme,“ dodal Štěch. Další schůzka vedení obou komor Parlamentu by se měla uskutečnit v polovině roku.

mbc rot

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner