Premiér v demisi Andrej Babiš (ANO) by při krocích vůči řediteli Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) Michalu Murínovu na něj neměl vytvářet veřejný tlak a v kázeňském řízení s ním by se měl držet zákona. V dnešní tiskové zprávě to uvedla iniciativa Rekonstrukce státu. Podle iniciativy ale není možné z dostupných údajů dovodit, že by Babišův postup vůči Murínovi ohrozil řádnou a nestrannou činnost inspekce.

„Premiér v demisi jako trestně stíhaný člověk nesmí svými kroky zpochybnit činnost bezpečnostního sboru,“ uvedla Rekonstrukce státu. S ohledem na stížnosti státních zástupců nelze podle iniciativy vyloučit, že podezření ze spáchání kázeňského přestupku je důvodné a zahájení kárného řízení je na místě. Sporné však zůstává to, nakolik byly kroky vůči řediteli GIBS neodkladné, dodala.

Spor mezi Babišem a Murínem trvá několik týdnů. Vypukl, když inspekce oznámila, že Babiš chtěl, aby její ředitel odstoupil do konce února, což by se obešlo „bez skandálu“. Babiš poté začal Murína kritizovat veřejně. Uvedl, že k němu nemá důvěru, a zpochybnil také hospodaření inspekce.

Pře vyvrcholila na jednání sněmovního bezpečnostního výboru, kde Babiš citoval z dokumentů státních zástupců, které byly vůči Murínovi kritické. Oznámil, že hodlá Murína dočasně zprostit výkonu služby. Opozice soudí, že se Babišova vláda snaží získat kontrolu nad bezpečnostními sbory včetně inspekce. Premiérův postup kritizuje i kvůli jeho trestnímu stíhání v případu Čapí hnízdo.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner