Perský kocour Barsik sice v internetovém hlasování s přehledem porazil šestici politiků, ale i tak se novým šéfem radnice Barnaulu, západosibiřského města s 650.000 obyvateli, nejspíše nestane. Nástupce údajně zkorumpovaného správce města vybere příslušná komise.

Vše vzniklo z úředního oznámení o výběru nového náčelníka města. Jednoho ze správců místní sociální sítě napadlo nudnou zprávu okořenit návrhem svěřit funkci svému kocourkovi. „Výsledek je předem znám, ale přichází vzrušující chlupatý kandidát,“ poznamenal.

Žert se přetavil v internetové hlasování, ve kterém Barsik získal bezmála čtyři tisícovky hlasů, a tím pádem s přízní 90,6 procenta voličů na hlavu porazil všechny oficiální uchazeče.

„Občané by zjevně dali přednost domácímu mazlíčkovi před politikem,“ ironicky poznamenal internetový list Gazeta.ru.

Zvířata ve funkci se už ocitla, počínaje hřebcem jménem Incitatus, kterého císař Caligula jmenoval v antickém Římě senátorem. V Rusku podobný precedens chybí.

„Z právního hlediska samozřejmě nemám šanci. Ale je tu ještě významnější funkce – starosta z vůle lidu,“ hlásá kocour na internetu, kde už rozjíždí novou volební kampaň pod hesly „Rozdrápu korupci!“, „Barsika nevolí jen krysa!“, „Když ne Barsik, tak kdo?“ a „Zdravý rozum volí Barsika!“

Barnaul patří k městům, kde byla přímá volba starosty zrušena a místo ní zavedena nerusky znějící funkce „city-manažer“, kterého si místní elity mohou vybrat i bez vrtkavého voličstva. Výběrovou komisi obsazují svými lidmi městský sněm a gubernátor. Podle opozice je jasné, že lukrativní funkce připadne uchazeči z vládnoucí strany prezidenta Vladimira Putina. Za legráckou s Barsikem se tak podle deníku skrývá smutná realita, že kocour je přijatelnější než vnucený správce města.

Barsik se už stal takovým fenoménem, že nápad s kocourem veřejně pochválil i gubernátor Alexandr Karlin. Prý právě kocourovým prostřednictvím občané vzkazují svým náčelníkům, co si přejí a po čem touží. „Milé zvířátko se pojí s blahobytem a útulností. Je známa lidová tradice, podle níž do nového domu jako první vstupuje koťátko jako záruka, že vše bude dobré,“ rozplýval se před novináři.

Avšak gubernátor dal také najevo, kde veškerá legrace končí. „Kocour systém nezmění,“ řekl. „Politika je na kocoura příliš vážná věc,“ dodal.

Smysl pro tenkou hranici mezi neuvěřitelnou realitou a uvěřitelnou mystifikací je v Barnaulu zřejmě vyspělý. V sibiřském městě už roky funguje podzemní dráha, jejíž dopodrobna zmapovaný provoz – od roku 1974, jak dokládají i „autentické“ fotografie – je čirým dílem virtuální reality.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner