Radikálové z organizace Islámský stát (IS) zajali v západním Iráku asi 200 obyvatel města Rutba. Dnes tato sunnitská organizace zveřejnila video, které zachycuje upálení čtyř šíitských bojovníků. Členové IS čtveřici spoutali a před upálením zavěsili na sloup. Informují o tom zahraniční média. Smrt šíitů je prý odvetou za smrt čtyř členů IS, které zabili vládní vojáci. Šíitské milice patří ke spojencům irácké armády v boji proti radikálům.
Problémy v Rutbě, která leží poblíž jordánské hranice v provincii Anbár, začaly v sobotu. Členové IS zabili občana, který měl na svědomí smrt příslušníka IS. Jejich spor byl součástí krevní msty. Proti vraždě spoluobčana protestovalo v ulicích několik set lidí, a když se je členové IS snažili rozehnat, začaly potyčky.
V sobotu anbárské úřady uvedly, že příslušníci IS zatkli 70 lidí a více než stovku občanů za trest přivázali na 24 hodin k pouličním lampám. Starosta Rutby dnes uvedl, že IS stále zadržuje na neznámém místě asi 200 lidí a že se ve městě šíří panika, že radikálové občany povraždí.
Příslušníci IS obsadili většinu Anbáru loni a drží i provinční středisko Ramádí. Tuto část Iráku obývají sunnité, tedy vyznavači stejné větve islámu jako IS. Protesty proti skupině tam dosud byly spíše výjimkou. IS jakýkoli nesouhlas se svým výkladem islámu trestá smrtí, bičováním nebo vystavením viníků v klecích na veřejném místě.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner