Bagdád 28. srpna (ČTK) – Irácká armáda a šíitské milice se dnes střetly s radikály ze samozvaného Islámského státu (IS) poblíž severoiráckého města Tall Afar. Jde podle agentury AFP o jednu z posledních pozic IS v Iráku, osvobození Tall Afaru irácká média oznámila v neděli. Příslušníci IS postupují k syrské hranici a bojují právě o tuto ústupovou trasu. Dnes ráno použili proti iráckým vojákům tři automobily naplněné výbušninami.

Pozemní jednotky, které osvobodily Tall Afar, podporuje mezinárodní koalice, jež útočí na pozice IS ze vzduchu. IS v Iráku ovládá ještě dvě oblasti, a to Havídžu, která leží asi 300 kilometrů severně od Bagdádu, a několik lokalit u syrské hranice.

Irácký list Al-Mašrak dnes napsal, že Tall Afar stále čeká, až jeho osvobození oficiálně oznámí premiér Hajdar Abádí. Premiér to učinil v případě Mosulu, který vojsko osvobodilo v červenci. Abádí tehdy osobně do Mosulu přijel, aby porážku IS oznámil.

Média dnes informují také o útoku v Bagdádu. Bomba umístěná v autě vybuchla na rušném tržišti na východě metropole a zabila nejméně šest lidí. Dějištěm byl trh ve čtvrti Džamíla, který leží v oblasti obývané hlavně šíity. Na místě bylo také 15 zraněných. K útoku se nikdo nepřihlásil, ale jak upozornila agentura AP, k útokům na šíity se často hlásí sunnitský IS.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner