Bagdád 28. října (ČTK) – V rozhovorech mezi představiteli irácké armády a kurdských ozbrojených sil bylo dosaženo pokroku, některé otázky však stále zůstávají nevyřešeny. Uvedl to dnes podle agentury AFP jeden z iráckých generálů. Boje mezi oběma stranami v severním Iráku po pátečním jednostranném vyhlášení klidu zbraní utichly. Podle irácké armády budou obě strany klid zbraní dodržovat, napsala agentura DPA.

„Bylo dosaženo pokroku, ale konečné řešení je v rukou té druhé delegace. Musí se vrátit do Kurdistánu pro názor a dát nám svou odpověď,“ citovala AFP iráckého generála.

Irácká armáda v pátek dostala pokyn, aby na 24 hodin přerušila vojenské operace proti kurdským silám v severním Iráku. Opatření má zabránit dalšímu krveprolití a umožnit vyslat irácké vojáky na hranice.

Boje v severním Iráku začaly v polovině října. Byly odvetou Bagdádu za kurdské referendum o nezávislosti. Většina hlasujících se v něm vyslovila pro nezávislý Kurdistán, ale Bagdád referendum považuje za neústavní a požaduje jeho zrušení.

Irácký premiér Hajdar Abádí v pátek uvedl, že speciální společná technická komise má přijmout opatření, která zajistí přítomnost irácké armády ve všech sporných regionech a na mezinárodních hranicích.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner