Irácká armáda podle agentury Reuters ohlásila dobytí třetího mostu přes řeku Tigris v Mosulu. Vojsko má od ledna pod kontrolou východní Mosul a od února bojuje o jeho západní část. Kromě jiného osvobozuje od jihu mosty přes Tigris. Podle dnešního oznámení se armáda dostal k mostu, který spojuje Staré Město, jež je v západním Mosulu, s východním sektorem.

Už v minulosti vojáci osvobodili dva mosty ležící jižně do tohoto mostu, kterému se říká Starý nebo také Železný most.

Federální policie, která se podílí na bojích, oznámila, že se vládní jednotky nyní přesouvají k historické mosulské Velké mešitě. Podle tradice vznikla ve 12. století a je známá svým nakloněným minaretem, připomínajícím věž v Pise.

Západní Mosul brání podle odhadu zhruba 2000 bojovníků Islámského státu (IS), kolem nichž se ale uzavírá kruh a američtí velitelé, zapojení do ofenzivy iráckých jednotek, považují jejich boj za ztracený. Agentura AP napsala, že členové IS sice stále kladou silný odpor, ale ve skutečnosti se snaží o spořádaný ústup, protože se chtějí soustředit na obranu pozic IS v Sýrii.

Mezinárodní organizace pro migraci (IOM) dnes oznámila, že kvůli bojům o západní Mosul opustilo své domovy 100.000 lidí. Z východní části města uprchl zhruba dvojnásobek lidí.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner