Irácká armáda postupuje jen pomalu k centru iráckého města Ramádí, o které bojuje s radikály z Islámského státu. Dnes se nachází vojáci asi 500 metrů od vládních budov ve čtvrti Húz. Armáda přišla během uplynulých 24 hodin o jednoho vojáka, má několik raněných. Postup zpomalují nastražené výbušniny, odstřelovači a také sebevražední atentátníci IS.

Boje komplikuje přítomnost civilistů, kterým IS nedovolil odejít. Do bezpečí se zatím dostalo asi 50 rodin.

Ramádí je střediskem velké provincie Anbár, obývané hlavně sunnity. IS město obsadil v květnu a ačkoli armáda k jeho blízkosti vyslala na 10.000 vojáků, zatím se do centra nedostala.

Vláda nasadila do současné ofenzivy výhradně vojsko, tentokrát bez spojenecké šíitské milice, které se na jaře účastnily osvobozování jiného významného města Tikrítu.

IS své lidi rozmístil podél tras vedoucích k vládnímu komplexu v centru. Vzhledem k místní situaci je možné, že přesile armádních sil vzdoruje jen malý počet lidí.

IS podle svého prohlášení nasadil na západě města pět sebevražedných atentátníků, kteří údajně armádě způsobili velké ztráty. Armáda tuto zprávu popřela. Podle jejich důstojníků útoky nebyly úspěšné, vyžádaly si jen tři zraněné policisty. Odhadují, že IS nemá v Ramádí ani 400 lidí.

Evakuované rodiny vojáci odváží do Habbáníje východně od Ramádí. Evakuovaní civilisté uvedli, že IS civilisty používá jako lidské štíty. Situace ve městě je podle jejich zpráv složitá, protože v obchodech došlo jídlo. Ve městě je stále několik desítek rodin, které se kvůli bojům nemohou dostat ven.

Armádní představitelé ve středu uvedli, že dobytí Ramádí je otázkou několika dní. Město leží mezi Bagdádem a severoiráckým Mosulem, který IS bez boje obsadil loni.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner