Irácká armáda poslala nové síly do východní části města Mosul, o které od října svádí tvrdé boje s radikály z takzvaného Islámského státu (IS). Kvůli mohutné protiofenzivě islamistů přišlo vojsko v minulých dnech o své pozice na jih od města a nyní se soustředí na bitevní frontu na jeho východě.

Podle jednoho z velitelů irácké armády citovaného dnes agenturou AP zamířily nové jednotky vojska i policie k východní části Mosulu, kam se v posledních týdnech přesunuly nejtvrdší boje.

Mosul je v Iráku největší základnou IS a radikálové na jeho obranu nasadili až 5000 lidí, z nichž je stále ve městě možná až 3000 bojovníků. Proti nim stojí desítky tisíc iráckých vojáků, policistů, kurdských pešmergů a šíitských milicionářů.

Irácké síly spoléhají na leteckou a dělostřeleckou podporu mezinárodní koalice vedené Spojenými státy, jejíž akce jsou však limitovány tím, že ve městě stále žijí stovky tisíc civilních obyvatel. Podle některých tak více než dva měsíce trvající dobývání města postupuje pomaleji, než se očekávalo.

Jen během pátku provedly koaliční letouny devět útoků uvnitř a v okolí Mosulu. Podle dnešního sdělení Pentagonu se při nich podařilo zničit několik budov, vozidel a zásobovacích tras IS.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner