Irácké jednotky dobyly dnes starověké město Nimrúd, které dva roky ovládal Islámský stát (IS). S odvoláním na iráckou armádu o tom informovala agentura Reuters. Nimrúd leží zhruba 30 kilometrů od Mosulu, kde pokračuje ofenziva vládních sil, které tam v sobotu získaly kontrolu nad dalšími čtvrtěmi. Armáda je podle Reuters připravena utáhnout smyčku okolo bojovníků IS. Ti se brutálně brání ve své irácké baště, a to i ve vlnách sebevražedných útoků podnikaných v autech.

„Jednotky deváté divize zcela osvobodily Nimrúd a vztyčily irácké vlajky nad vládními budovami ve městě,“ uvedla armáda v krátkém prohlášení. Během bojů bylo zabito mnoho příslušníků IS, sdělil podle agentury AP irácký velitel.

Nimrúd byl kdysi centrem starověké Asyrské říše a známým místem archeologických nálezů. Radikálové z IS ve městě ale záměrně buldozery a výbušninami zničili mnoho cenných památek, což Organizace Spojených národů pro výchovu, vědu a kulturu (UNESCO) odsoudila jako válečný zločin.

Společně se starobylým asyrským městem osvobodili iráčtí vojáci z rukou IS také nedalekou obec Númaníja, sdělila v prohlášení irácká armáda.

Čtyři týdny tažení proti Mosulu, který je největším městem v rukou ultraradikálních sunnitských islamistů v Iráku a Sýrii, vedly k téměř úplnému obklíčení města. Ale tvrdou obranu džihádistů se podařilo prolomit pouze elitním jednotkám na východě města.

Islámský stát obsadil druhé největší město Iráku v roce 2014 a vůdce IS abú Bakr Bagdádí v něm téhož roku vyhlásil chalífát.

Jde o největší operaci šíitské vlády v Iráku během desetiletí chaosu, který vypuknul po americké invazi, jež v roce 2003 vedla ke svržení diktátora Saddáma Husajna. Do operace, která má skoncovat s působením IS v Iráku, je nasazeno na 100.000 mužů koalice, zahrnující také kurdské a šíitské milice, podporované americkým letectvem. Boje ale ještě mohou trvat dlouho.

Jeden z důstojníků speciálních sil na severní frontě uvedl, že cílem je čtvrt al-Hadba, viditelná ze stanoviště jednotky ve vsi, odkud vojáci vytlačili bojovníky IS, ačkoliv postup zpomalovala přítomnost civilistů, které islamisté využívali jako lidské štíty. „Náš postup bude velice pomalý a opatrný, abychom mohli rodiny osvobodit z rukou IS,“ řekl agentuře Reuters brigádní generál Alí Abudulláh. Načasování dalšího postupu bude podle něj záviset na postupu na dalších frontách.

Vládní síly postupují jižně od Mosulu na městské letiště na západním břehu řeky Tigris.

Bojovníci IS podle generála využívají sebevražedných atentátníků v autech naplněných výbušninami, nástrah u silnic, odstřelovačů a minometů s dalekým dostřelem, aby zpomalili postup armády na sever. Stejná taktika má smrtící účinky i na východní frontě, kde jsou nasazeny elitní protiteroristické jednotky a obrněná divize.

V jedné z osvobozených vsí podle jiného důstojníka v hodnosti kapitána využívají islamisté sítě tunelů k překvapivým útokům na postupující jednotky. Některé oblasti přecházejí třikrát i čtyřikrát z rukou do rukou. „Zase se islamisté vrátili a toho jsme se báli. V noci zuřily boje a slyšeli jsme silné výbuchy,“ řekla agentuře Reuters místní žena.

Civilisté platí během bojů o Mosul tvrdou daň. Z domovů muselo utéct na 54.000 lidí. Norská humanitární organizace varovala, že v dobytých oblastech tisícům lidí chybí voda, potraviny, elektřina a základní zdravotní péče. Až 700.000 lidí potřebuje přístřeší, jídlo, vodu a lékaře.

Organizace na ochranu lidských práv Human Right Watch dnes upozornila, že Kurdové bojující proti IS zničili Arabům na severu Iráku domy v řadě měst a vesnic, což může představovat válečný zločin.

Sunnitští předáci již dříve obviňovali Kurdy, že se snaží ovlivnit demografické složení smíšených oblastí, bohatých na ropu.

Všechny strany bojující o Mosul čelí obviněním z porušování lidských práv. Nejhorší zločiny se přisuzují Islámskému státu.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner