Bagdád 6. března (ČTK) – Irácké vládní jednotky dnes dobyly druhý z pěti mostů přes řeku Tigris v severoiráckém Mosulu, jehož západní část mají pod kontrolou radikálové z organizace Islámský stát (IS). S odvoláním na iráckou armádu o tom informovala agentura Reuters.

„Máme pod kontrolou západní část mostu Al-Hurríja,“ sdělil mluvčí elitních jednotek, které stojí v čele mosulské ofenzivy. Východní část města dobyly irácké jednotky už v lednu. Ofenzivu za znovudobytí západní části zahájily 19. února.

V Mosulu se nyní odehrávají nejtěžší boje za předchozí dva týdny. Během nich se iráckým silám podařilo dobýt mosulské letiště, z něhož učinily hlavní základnu pro další operace. Odtud postupují směrem do centra města. Minulý týden vojáci dostali pod kontrolu první most přes Tigris.

Irácké jednotky postupují do města od jihu a jihozápadu. Jejich dalším cílem je dostat se do historického centra, kde leží mimo jiné velká mešita. Právě z ní vůdce IS abú Bakr Bagdádí v létě 2014 po dobytí Mosulu vyhlásil na ovládaných územích Iráku a Sýrie chalífát, tedy vládu hlavy muslimské obce.

Mosul je poslední významnou baštou IS v Iráku. Ofenziva za znovudobytí tohoto druhého největšího iráckého města začala loni v říjnu. Do bojů je nasazeno na 100.000 iráckých vojáků, policistů a kurdských pešmergů, západně od Mosulu bojují šíitské milice.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner