Bagdád 30. ledna (ČTK) – Irácký parlament dnes hlasováním pověřil vládu přijmout odvetná opatření za postup amerického prezidenta Donalda Trumpa vůči Iráku. Bagdád tak reaguje na dekret, jímž Trump minulý týden na 90 dní zakázal vstup do USA lidem z rizikových zemí, k nimž je řazen také Irák.

Irák už o víkendu Trumpův postup kritizoval, jeho ministr zahraniční se dnes chce sejít s americkým velvyslancem v Bagdádu. V Iráku působí přes 5000 amerických vojenských poradců, kteří pomáhají v boji proti Islámskému státu.

Parlament dnes hlasováním požádal vládu, aby zavedla reciproční opatření proti USA. Premiér Hajdar Abádí se zatím k Trumpově rozhodnutí nevyjádřil. Ministerstvo zahraničí vyjádřilo nad zákazem pro Iráčany politování a požádalo americkou vládu, aby toto rozhodnutí ještě přehodnotila.

Trumpovo opatření dnes kritizovala také Organizace islámské spolupráce (OIC), k níž patří přes 50 muslimských států. Podle jejího prohlášení Trump dekretem poškodil společný boj proti islámskému radikalismu. „Takto selektivní a diskriminační čin pouze posílí zdůvodnění radikalismu mezi extremisty. Poskytne munici zastáncům násilí a terorismu v kritické době, kdy se OIC spolu s partnery, mezi nimiž byly USA, zapojila do boje proti extremismu a terorismu ve všech jejich formách a projevech,“ stojí v prohlášení OIC.

Trumpův dekret pozastavil na 120 dní program pro přijímání uprchlíků a na 90 dní zamezuje vstup do USA lidem z Iráku, Iránu, Somálska, Sýrie, Súdánu, Libye a Jemenu. Opatření se má uvolnit až po zpřísnění prověrek a přezkoumání mechanismu přijímání migrantů. Trumpovi zastánci upozornili na to, že administrativa jeho předchůdce Baracka Obamy zastavila v roce 2011 vydávání víz pro irácké uprchlíky na půl roku.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner