Turecko dnes označilo plánované referendum iráckých Kurdů o nezávislosti za „strašlivou chybu“. Záměr irácké autonomní oblasti Kurdistán uspořádat toto „všelidové“ hlasování 25. září oznámil ve středu poradce kurdského prezidenta Himin Havrámí.

„Myslíme si, že to (referendum) představuje strašlivou chybu,“ uvedlo dnes podle agentury Reuters turecké ministerstvo zahraničí v prohlášení. Dodalo, že územní celistvost a politická jednota Iráku je pro Ankaru „základní princip“.

Se záměrem iráckých Kurdů uspořádat referendum o vyhlášení samostatnosti nesouhlasí centrální vláda v Bagdádu a starosti si v této souvislosti dělají i sousední země. Především Turecko, jehož ozbrojené síly již dlouhou dobu vedou na jihovýchodě země boj s kurdskými povstalci, které úřady označují za teroristy páchající krvavé útoky.

Irák je dosud jedinou zemí, kde mají Kurdové autonomní území s vlastní správou – mají svůj parlament, vládu i armádu. Právě kurdské jednotky, takzvaní pešmergové, se významně podílejí na bojích proti Islámskému státu (IS) v Iráku i Sýrii na straně mezinárodní koalice vedené USA.

Silné kurdské menšiny žijí kromě Iráku a Turecka také v Íránu a v Sýrii. I tamní vlády se obávají nárůstu separatistických tendencí mezi Kurdy.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner