Irácké bezpečnostní síly internovaly ve stanovém táboře u Mosulu děti a ženy, které podle armády patřily k rodinám radikálů z organizace Islámský stát (IS). Informovali o tom dnes ochránci lidských práv z Human Rights Watch (HRW).

Tábor je ve městě Bartalla, vzdáleném asi 20 kilometrů od Mosulu, který irácká armáda osvobodila po devítiměsíčním boji s IS o víkendu. V táboře, který byl otevřen teprve v neděli, je podle HRW asi 170 rodin, zejména žen a dětí ze západních čtvrtí Mosulu. Irácké úřady tábor označují za rehabilitační zařízení.

Mosulská správa podle informací HRW v rozhodnutí o zřízení tábora uvedla, že „rodiny takzvaného Islámského státu by měly projít psychologickou a ideologickou převýchovou“.

Při rozhovorech s několika rodinami HRW zjistila, že některé byly do tábora převezeny proti své vůli a obviněny z kontaktů s IS. „Irácké úřady by neměly trestat celé rodiny za činy spáchané jednotlivci. To jsou válečné zločiny, které maří snahu o usmíření občanů z oblastí dobytých na IS,“ sdělila zástupkyně HRW pro Blízký východ Lama Fakihová.

V táboře je podle dostupných informací mobilní klinika, ale jen omezené služby. Není tam škola a nefungují zatím žádné programy. Při přesunu do tábora podle zdravotníků asi deset žen a dětí zemřelo, většinou kvůli dehydrataci.

Zástupci irácké vlády HRW sdělili, že rodiny budou prověřeny a ty, u nichž se spojení s IS neprokáže, budou propuštěny.

IS Mosul ovládl v roce 2014 a jeho vůdce abú Bakr Bagdádí odtud téhož roku vyhlásil chalífát. Skupina nyní bojuje o své pozice ve své syrské baště, ve městě Rakka.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner