Írán znemožní americkým občanům vstup do země, oznámila dnes íránská vláda. Je to odveta za pozastavení vstupu lidí z Íránu a dalších šesti převážně muslimských států do USA, které v pátek nařídil nový americký prezident Donald Trump s cílem snížit riziko vstupu teroristů z těchto zemí na americkou půdu.

„Írán uplatní princip reciprocity, dokud urážlivá americká omezení uvalená na íránské občany nebudou zrušena,“ citovala agentura Reuters dnešní sdělení íránského ministerstva zahraničí. Podle něj je Trumpův krok „otevřenou potupou muslimského světa a íránského národa zejména“; USA přitom nezakázaly vstup občanům zemí, jako je Afghánistán, Pákistán nebo Egypt.

Americké opatření znemožní vstoupit do USA mimo jiné příbuzným a přátelům íránských Američanů. Těchto Američanů je podle odhadů zhruba milion.

Trumpův příkaz pozastavuje na 120 dnů program Spojených států pro přijímání uprchlíků, do odvolání zakazuje vstup do USA migrantům ze Sýrie a na 90 dnů zakazuje vstup občanům sedmi zemí, s nimiž jsou spojeny obavy z terorismu. Jde o Írán, Irák, Libyi, Somálsko, Súdán, Sýrii a Jemen. Tento krok Trump sliboval dlouhodobě ve své předvolební kampani. Přezkoumání mechanismu přijímání migrantů má podle prezidenta zajistit, aby se do Spojených států nedostali jejich nepřátelé.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner