Írán úspěšně vyzkoušel nový typ balistické rakety, která může být řízena až do zásahu cíle. Oznámil to dnes íránský ministr obrany Hosejn Dehkán. „Raketa Emad je schopna velice přesně zasáhnout cíle a úplně je zničit,“ řekl ministr, jehož citovala agentura Reuters.
Írán v srpnu představil novou raketu typu země-země, která je údajně schopna s vysokou přesností zasáhnout cíl v okruhu 500 kilometrů. Raketa Emad má ale být podle agentury IRNA raketou dlouhého doletu.
Podle analytika Anthonyho Cordesmana jde nejspíš o verzi rakety Šaháb-3 na tekuté palivo, která je v íránské výzbroji od roku 2003, o přibližně shodném doletu 1700 kilometrů. Nová střela je ale schopna dopravit bojovou hlavici o váze 750 kilogramů s přesností 500 metrů, zatímco Šaháb-3 jen s přesností 2000 metrů.
„Emad představuje v přesnosti velký krok vpřed. Má moderní navádění a kontrolní systém,“ řekl izraelský expert Uzi Rubin.
Nová raketa by podle íránského ministra Dehkána měla být zařazena do výzbroje „v blízké budoucnosti“.
V únoru íránská raketa vynesla na oběžnou dráhu kolem Země družici o hmotnosti 52 kilogramů, údajně jako již čtvrtý satelit, který Írán vyslal do vesmíru.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner