Íránský ministr obrany řekl, že Írán testoval další raketu. Potvrdil tak dřívější zprávu z USA, kterou Teherán dosud nekomentoval. Ministr Hosejn Dehkán, kterého dnes citovala íránská agentura Tasním, také řekl, že Írán testem neporušil rezoluci OSN.

Podle amerických zdrojů Íránci v neděli testovali balistickou raketu středního doletu, které letěla asi 1000 kilometrů a pak explodovala. USA si kvůli zkoušce vyžádaly mimořádné jednání Rady bezpečnosti OSN.

Írán svými testy balistických raket vyvolal pozdvižení i loni na jaře. Také tehdy tvrdil, že tím dohodu o jaderném programu neporušil, což potvrdila Evropská unie i Rusko a stejně se k problému postavily také nyní.

Náměstek ruského ministra zahraničí Sergej Rjabkov vyloučil možnost, že test je porušením rezoluce 2231. Řekl, že tato rezoluce pouze Írán vyzývá, aby se vyvaroval odpalování raket schopných nést jaderné hlavice. Rusko podle Rjabkova věří, že Írán nemá zbrojní jaderný program.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner