Írán minulý měsíc otestoval novou balistickou raketu středního doletu, porušil tím dvě rezoluce OSN. Informovala o tom dnes stanice Fox News s odvoláním na vysoce postavené americké představitele. Zkouška se prý uskutečnila 21. listopadu poblíž hranice s Pákistánem.

Rada bezpečnosti OSN zakázala v roce 2010 Íránu testy balistických raket, ty by totiž případně mohly nést jadernou hlavici. Jeho představitelé ale dali najevo, že tento zákaz budou ignorovat. Zákaz platí do doby, než bude naplněna dohoda s šesti světovými mocnostmi o omezení íránského jaderného programu.

Ruský vyslanec při Mezinárodní agentuře pro atomovou energii (MAAE) Vladimir Voronkov dnes prohlásil, že k naplnění dohody dojde v lednu. Mělo by to vést ke zrušení sankcí, kterým Teherán kvůli spornému nukleárnímu programu čelí.

Sporný test rakety středního doletu provedl Teherán už v říjnu. Británie, Francie, Německo a Spojené státy krátce poté požádaly Radu bezpečnosti OSN, aby test vyšetřila a podnikla vůči Íránu „náležité kroky“. Podle zprávy pro sankční výbor OSN, kterou čtveřice zmíněných států sestavila, byla raketa středního doletu vypálená Íránem 10. října „v podstatě schopna nést jadernou zbraň“.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner