Teherán 3. září (ČTK) – Íránské úřady zamítly odvolání otci a synovi Namaziovým, dvěma Američanům odsouzeným v zemi na deset let do vězení. Podle zdejších soudů spolupracovali s americkou vládou a prováděli špionáž. Zprávu dnes přinesla agentura AP s odvoláním na íránskou agenturu ISNA, která citovala teheránského žalobce.

Americký podnikatel íránského původu Siamak Namazi byl v Íránu zatčen před dvěma lety, když přijel navštívit příbuzné, jeho jedenaosmdesátiletý otec loni v únoru. Siamak Namazi je manažer firmy Crescent Petroleum. Otec, který v minulosti pracoval v Dětském fondu OSN (UNICEF), přijel do Íránu, aby vymohl propuštění syna.

Dalšímu Američanovi, Nizaru Zakkaovi původem z Libanonu, odsouzenému loni v září rovněž na deset let za špionáž, bylo podle téže zprávy odvolání také zamítnuto. Zakka prosazoval svobodný internet a jeho nevládní organizace pracovala pro americkou vládu.

Íránci zadržují několik cizinců, kteří mají dvojí občanství. Země dvojí občanství neuznává. Podle bývalých vězňů, rodin současných vězňů a diplomatů jsou někteří odsouzenci ve vězení drženi za účelem výměny vězňů se západními zeměmi, uvedla agentura Reuters.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner