Teherán 10. června (ČTK) – Íránské úřady zatkly sedm lidí podezřelých z napomáhání radikálům, kteří se podíleli na středečních atentátech v hlavním městě Teheránu. Informovala o tom dnes agentura Reuters, která se odvolává na zástupce íránské justice.

Při bezprecedentním sebevražedném atentátu a střelbě na budovu parlamentu a mauzoleum zakladatele islámské republiky ajatolláha Rúholláha Chomejního bylo zabito 17 lidí, více než 40 jich bylo zraněno. K útokům se přihlásil takzvaný Islámský stát (IS).

Mluvčí justice uvedl, že sedm osob podezřelých z „poskytováním podpory teroristické skupině“ bylo zadrženo ve městě Fardís, asi 50 kilometrů západně od Teheránu.

Už v pátek úřady oznámily zatčení 41 podezřelých v souvislosti s dvojím útokem v Teheránu. Dalších sedm lidí bylo zadrženo kvůli možným vazbám na IS na jihu jihoíránské provincie Fars, informovala dnes íránská agentura ISNA.

Ve čtvrtek íránské úřady sdělily, že pachatelé středečního útoku byli íránští občané a že všichni byli při útocích zabiti.

Samozvaný Islámský stát se k odpovědnosti za útoky přihlásil hned ve středu. Šíitský Írán je do konfliktů v Sýrii a v Iráku zapojen na straně místních vlád a jeho představitelé pravidelně upozorňují na nebezpečí útoků sunnitských extremistů na íránské cíle. Podle Reuters byl středeční útok prvním, ke kterému se v Íránu přihlásil IS.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner