Íránský nejvyšší soud potvrdil trest smrti pro íránského lékaře, který byl usvědčen ze špionáže pro Izrael. Oznámila to dnes íránská prokuratura. Mezinárodní organizace na ochranu lidských práv Amnesty International (AI) již před pár dny uvedla, že íránský nejvyšší soud rozsudek v tichosti potvrdil.

Ahmadrezá Džalálí, který žil ve Švédsku, je v íránském vězení od dubna 2016. Tento měsíc íránská státní televize odvysílala záběry, na nichž se Džalálí přiznává, že izraelské tajné službě Mossad předával informace o íránské armádě a jaderném programu, čímž jí pomohl zabít několik íránských jaderných vědců. Džalálího manželka řekla, že vyšetřovatelé jejího muže k této výpovědi donutili.

O „nedávném“ verdiktu nejvyššího soudu informovala dnes íránská tisková agentura ISNA s odvoláním na teheránského prokurátora Abbáse Džafarího Dolatabádího. Džalálí již nemá možnost se odvolat. Kdy bude trest smrti vykonán, není jasné, uvedla agentura AP.

Íránská televize naznačila, že Džalálí nese zodpovědnost za smrt nejméně dvou ze čtyř íránských jaderných vědců, kteří byli zavražděni v Teheránu v letech 2009 až 2012. Írán smrt vědců připisuje západním rozvědkám a izraelské tajné službě Mossad a tvrdí, že šlo o součást snahy zastavit íránský jaderný program. Západní mocnosti a Izrael vyjadřují obavy, že se Írán v rámci svého jaderného programu pokouší vyrobit atomovou bombu, Teherán prohlašuje, že program je mírový.

Džalálímu je 46 let, studoval a pak vyučoval ve Švédsku, povolení k pobytu mu podle Amnesty International pomohla získat izraelská vláda. Zatčen v Íránu byl loni v dubnu, když přijel na služební cestu. On i jeho manželka původně obvinění ze špionáže důrazně odmítali.

Džalálí v dopise napsaném v cele tvrdí, že jeho věznění je ve skutečnosti trest za to, že odmítl využít svých kontaktů v Evropě ke špionáži pro Írán. Tvrdí také, že byl několik měsíců držen na samotce.

Írán je podle AI hned za Čínou v počtu vykonaných trestů smrti. Loni tam bylo popraveno přes 560 lidí. Minulý měsíc podepsalo 75 držitelů Nobelovy ceny petici, v níž íránské úřady vyzvali k propuštění Džalálího, aby mohl „pokračovat ve své akademické práci ve prospěch lidstva“.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner