Irský premiér Enda Kenny vyzval irské voliče v Británii, aby v nadcházejícím referendu hlasovali pro setrvání země v Evropské unii. Podle britského listu The Guardian varoval před tím, že v případě takzvaného brexitu by mohly být opět zavedeny hraniční a celní kontroly mezi Irskem a Severním Irskem, které je součástí Spojeného království.

Irové, kterých jsou v Británii stovky tisíc, mají právo v referendu 23. června hlasovat, podobně jako občané zemí Commonwealthu žijící v Británii. Kenny je podle The Guardian po americkém prezidentovi Baracku Obamovi a japonském premiérovi Šinzó Abem třetím zahraničím vůdcem, který do kampaně zasáhl.

Irský premiér, jenž je jedním z nejbližších spojenců svého britského protějšku Davida Camerona, dále řekl, že odchod Británie z evropského bloku by vážně narušil britsko-irský obchod.

Irský list The Irish Times dnes s odvoláním na oficiálně zdroje z obou zemí napsal, že zavedení hraničních kontrol by bylo v případě brexitu „nevyhnutelné“. Irský ministr zahraničí Charlie Flanagan dokonce podle deníku prohlásil, že by to byla „noční můra nepředstavitelných rozměrů“.

Zhruba 30 irských osobností pracujících v Británii už dříve v otevřeném dopise vyzvalo Iry, aby hlasovali pro setrvání země v unii. Fakt, že Británie i Irsko jsou členy EU, je podle nich „vysoce významným faktorem přispívajícím k pokračujícímu mírovému procesu v Severním Irsku“. Před zavedením hranic mezi Irskem a Severním Irskem varoval už dříve například i německý ministr zahraničí Frank-Walter Steinmeier, podle něhož by tento krok mohl podnítit konflikt, který se zdá být zcela utišen.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner