Dohoda, kterou dnes uzavřeli vyjednávači Británie a Evropské unie, plně zaručuje, že mezi Irskem a Severním Irskem po takzvaném brexitu nevznikne tvrdá hranice. Uvedl to dnes irský ministr zahraničí Simon Coveney. Dublin podle něj podporuje zahájení druhé fáze jednání s Londýnem o budoucích vztazích Británie a evropského bloku.

„Dohoda potvrzena! Irsko podporuje posun jednání o brexitu do druhé fáze, když jsme nyní zajistili záruky pro všechny na irském ostrově,“ uvedl dnes ráno v reakci na oznámení o dosažení dohody v Bruselu Coveney.

Kompromis, o kterém v Bruselu informovali britská premiérka Theresa Mayová a předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker, podle irského ministra plně ochrání Velkopáteční dohodu, která v roce 1998 v Severním Irsku ukončila třicetiletý konflikt mezi katolickými nacionalisty a protestantskými unionisty. Kromě mírového procesu ochrání také hospodářství v Irsku i v Severním Irsku, dodal irský vicepremiér.

„Velmi dobrý výsledek pro každého na irském ostrově – je zaručeno, že nebude tvrdá hranice,“ poznamenal Coveney.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner