Bagdád 21. listopadu (ČTK) – Teroristická skupina Islámský stát (IS) byla z vojenského pohledu v Iráku poražena, oznámil dnes irácký premiér Hajdar Abádí s tím, že poslední boje proti radikálům pokračují pouze v pouštní oblasti. Spory mezi centrální vládou v Bagdádu a iráckým Kurdistánem nicméně podle Abádího mohou mít za důsledek více teroristických útoků v Iráku. Informovala o tom agentura Reuters.

Napětí mezi Bagdádem a iráckým Kurdistánem se vyostřilo poté, co se Kurdové v autonomii a několika sporných oblastech na severu Iráku vyjádřili pro nezávislost. Bagdádský nejvyšší soud nicméně referendum označil za protiústavní, což premiér Abádí uvítal a zároveň Kurdy vyzval, aby se spor nesnažili řešit násilím. V důsledku referenda o nezávislosti, které se konalo 25. září, irácká armáda vytlačila kurdské síly ze všech sporných regionů v Iráku, včetně ropného města Kirkúk.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner