Radikálové z takzvaného Islámského státu (IS) dnes vstoupili do historického syrského města Palmýra, kam předtím armáda vyslala posily. Uvedla to exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR). Vládní síly s islamisty svedly na jaře o Palmýru prudké boje a v současnosti dochází k dalším střetům.

Bojovníci IS po dnešní ofenzivě ovládli severozápadní část města a boje se přesunuly směrem k jeho centru, uvedl podle zahraničních tiskových agentur zástupce SOHR. Organizace sleduje dění v Sýrii z Británie a tvrdí, že má v terénu síť informátorů.

Velitel jedné z povstaleckých skupin z okolí Halabu předtím řekl, že útok islamistů na Palmýru syrskou vládu přiměl, aby k ohroženému městu vyslala vojáky od Halabu.

Vládní síly podle dnešního komuniké ruského ministerstva obrany ovládly 93 procent Halabu. Civilisté nyní masově odcházejí z povstaleckých čtvrtí na východě města koridory, které zorganizovali Rusové. Armáda neupřesnila, odkud vzala posily, které vyslala k Palmýře.

Islamisté slavné historické město Palmýra obsadili loni v květnu, syrská armáda ho s pomocí ruských letounů osvobodila letos v březnu.

Ve čtvrtek tam ale ozbrojenci z IS znovu zaútočili na syrskou armádu, zabili desítky vojáků a přiblížili se na vzdálenost čtyř kilometrů od města. Radikálové se zmocnili obcí Kasr al-Halabát jihozápadně od Palmýry a Džabal Haján na západ od města a ještě dalších dvou vesnic severozápadně a severovýchodně od města. Ovládli také sila s obilím a některá ropná pole. Dnes už pronikli přímo do města.

Koalice vedená Spojenými státy v pátek oznámila, že při rozsáhlém náletu zničila islamistům u Palmýry 168 kamionů s cisternami.

Krize v Sýrii začala v březnu 2011 občanskými protesty proti vládě prezidenta Bašára Asada, demonstranti požadovali demokratické a ekonomické reformy. Násilné potlačení prvních protestů pak vedlo k ozbrojenému povstání, které přerostlo v občanskou válku. Chaosu využili radikální islamisté z nejrůznějších skupin a hnutí k tomu, aby ovládli část Sýrie i sousedního Iráku. Boje v Sýrii si dosud podle odhadů vyžádaly přes 300.000 obětí.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner