Norského a čínského občana údajně unesli radikálové z organizace Islámský stát (IS). Obrázky obou mužů islamisté zveřejnili v posledním vydání svého internetového propagandistického časopisu, informovala dnes agentura AP. Za cizince požaduje IS výkupné.

Norové na vysvobození pracují už déle

Únos občana své země v Sýrii dnes potvrdila i norská premiérka Erna Solbergová. „Je to vážný a komplikovaný případ. Naším cílem je dostat našeho občana bezpečně domů do Norska,“ dodala. Bezpečnostní rada státu na případu pracuje údajně již nějakou dobu.

Zatím není jasné, zda předsedkyně vlády hovořila o stejném muži, kterého radikálové v časopise identifikovali jako 48letého Oleho Johana Grimsgaarda-Ofstada.

Čína zatím únos svého občana nepotvrdila

Kromě Nora zveřejnili islamisté také fotografii Číňana, kterým je údajně 50letý pekingský konzultant Fan Ťing-chuej. Čínská vláda se ale zatím k případnému pohřešování svého občana nevyjádřila.

Oba muži byli při focení oblečeni v oranžových kombinézách, které obvykle nosí vězni IS. U fotografií se píše, že výkupné za zajatce může zaplatit, „kdokoli chce“. Kdy a kde byli fotografovaní muži uneseni, není jasné.
Radikální skupina IS ovládá rozsáhlé části severního Iráku a severní a východní části Sýrie. Loajální odnože má mimo jiné na egyptském Sinajském poloostrově nebo v Libyi.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner