Nejméně deset lidí zabili islamisté, kteří dnes zaútočili na hotel v centru somálské metropole Mogadišo. Informovala o tom agentura Reuters. Nejprve sebevražedný atentátník podle policie narazil autem s výbušninami do hlavního vchodu a poté skupinka ozbrojenců začala v hotelu střílet.

Střelba po chvíli ustala, ale zatím není jasné, zda v objektu, který tradičně navštěvuje mnoho místních zákonodárců, ještě nejsou nějací bojovníci, uvedla krátce po útoku policie. Obává se, že počet obětí se ještě zvýší. Kromě zabitých hlásí záchranáři také nejméně deset zraněných.

K útoku se již přihlásila radikální skupina Šabáb. Tyto islamistické milice, napojené na teroristickou síť Al-Káida, usilují léta o svržení prozápadní vlády v Mogadišu a zavedení islámského práva šaría v Somálsku. V roce 2011 se vojákům vyslaným Africkou unií podařilo Šabáb vytlačit z hlavního města a později i z většiny jižního a středního Somálska, jež předtím skupina ovládala. Islamisté ale dál útočí především v Mogadišu a jeho okolí.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner