Neznámí ozbrojenci začali střílet na skupinu asi 20 návštěvníků historické pevnosti v Derbentu na jihu Ruska, 1 člověk přišel o život, dalších 11 bylo zraněno. K incidentu došlo krátce před úterní půlnocí. Na místě policie našla množství nábojnic různé ráže. Podle serveru Kavkazskij uzel bylo letos v Dagestánu zabito už 118 lidí.

Dagestán patří mezi tzv. kavkazské republiky Ruské federace, kde se po po válce ruských sil s čečenskými separatisty (90. léta) povstalecké hnutí postupně islamizovalo a nakonec i rozšířilo po celém severním Kavkazu.

Severokavkazští povstalci se letos v létě přihlásili k organizaci Islámský stát (IS), v jejichž řadách údajně bojuje asi 2000 islamistů z Ruska, převážně právě Kavkazanů. Boj proti islamistickým radikálům na Kavkazku je jedním z důvodů, proč Moskva přikročila k leteckým operacím v Sýrii.

Již v roce 1999 se pokusili islámští fundamentalisté ze sousedního Čečenska o ovládnutí části Dagestánu a vyhlášení islámského státu. To vyvolalo následně krvavý střet s ruskou armádou a tzv. druhou čečenskou válku

Šéf autonomní republiky Ramazan Abdulatipov přičetl útok „zbytkům band“, které se úřadům nepodařilo zničit a které se nyní mstí. Slíbil vynaložit veškeré síly k vypátrání a potrestání pachatelů. Ti z místa činu uprchli do lesů.

Derbent je nejjižnější a nejstarší město v Rusku, nalézá se na pobřeží Kaspického moře; Rusové jej dobyli na Íránu v 19. století. V současnosti má asi 120.000 obyvatel. Mezi návštěvníky pevnosti, z níž je na staré město výhled, byli i dva členové pohraniční stráže, která je součástí ruské tajné služby FSB.

 

 

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner